Gyvenimas Nyderlanduose

Praėjo trys savaitės, kai su Domu gyvename Šiaurės Brabanto provincijoje Nyderlanduose, Veghel miestely (36 tūkst. gyv.). Šįkart vizito tikslas — pagyventi skirtingoje aplinkoje, dirbti ir šiek tiek užsidirbti bei, žinoma, kažką pamatyti.

Atvykome per įdarbinimo agentūrą Qbis, kuri bendradarbiauja su vietine agentūra Hobij čia, Veghely. Nors ir turi ne vieną minusą, Hobij yra laikoma viena geresnių ir patikimesnių darbo agentūrų Nyderlanduose. Tiesa, Hobij veikia daugiau pietinėje Nyderlandų dalyje, maždaug Eindhoveno apylinkėse.

Gyvename Hobij’aus nuomojame name kolkas keturiese (visi lietuviai), tačiau prieš Kalėdas laukiamas papildymas, todėl gali tekt priimti dar tiek pat gyventojų. Iš esmės gyvenimo sąlygos neblogos, nors nuoma tikrai nepigi.

Miestelis Veghel (30 km iki Eindhoveno, 100 km iki Amsterdamo ir 150 km iki Briuselio) įsikūręs prie upės Aa (keistokas pavadinimas), turi didžiulę neogotikinę Šv. Lamberto bažnyčią ir kapinaites, labai gražią biblioteką, miesto aikštę. Esam visai patenkinti, kad gyvename Veghely, nes miestukas iš tiesų gana jaukus.

Dirbame didelėjė maisto kompanijoje Vion. Liaudiškai tariant — mėsos kombinate. Darbas pakankamai egzotiškas (pvz. krauti rąsto dydžio dešras į milžiniškas dėžes). Kita vertus, dirbti nėra itin sunku, dideli higienos ir tvarkos reikalavimai. Tačiau keltis reikia anksti — darbas, esantis už 30 km, prasideda 7 val. ryto.

Akivaizdu, kad Nyderlandai yra viena iš pirmaujančių pramonės valstybių Europoje ir pasaulyje. Dievaži, fabrikų čia — “ant kiekvieno kampo”. Pietinėje šalies dalyje dominuoja gyvulininkystė, šiaurinėjė — augalininkystė (Nyderlandai — didžiausias pasaulio „gėlynas”, kasdien čia parduodama iki 20 mln. gėlių).

Nyderlandai gali pasigirti aukštu pragyvenimo lygiu. Olandai nuo seno garsėja kaip puikūs prekybininkai. Šalis užima pirmaujančias vietas pasaulyje laivybos, gėlių, bankininkystės, maisto ir prekybos sektoriuose. Šalies BVP yra maždaug 50 kartų didesnis nei Lietuvos. Žymiausios kompanijos — Heineken, ING, DSM, Shell, Philips.

Lyg to būtų maža, Nyderlandai — tankiausiai apgyvendinta šalis Europoje. Šalyje gyvena apie 20 mln. gyventojų (nors plotu yra ketvirtadaliu mažesnė už Lietuvą). Reikšmingą mažumą sudaro Indonezijos, Surinamo (abi šios šalys yra Olandijos kolonijos), Turkijos ir Maroko atvykėliai-darbininkai, jų šeimos nariai ar palikuonys, taip pat pabėgėliai iš viso pasaulio.

Įdomu ir tai, kad Nyderlandai yra žemumų kraštas. Net 40 % teritorijos yra iš jūros, ežerų ir pelkių atkovotos žemės. Daugiau nei pusė Nyderlandų teritorijos yra žemiau jūros lygio, todėl čia yra daugybė pylimų. Dėl stiprių vėjų, visoje šalyje, lygumose, ant kalvų — šimtai vėjo malūnų.

Kitas charakteringas ir labai mums labai patinkantis reiškinys — dviračiai. Jų, kaip ir tikėjomės, tikrai daug. Apytiksliai vienai olandų šeimai tenka 3 dviračiai. “Dviratis gali viską, laivas gali viską, o automobilis negali nieko”, — tvirtina olandai. Pastebėjau, kad prie didesnės įstaigos (parduotuvės, bibliotekos, ofiso) visada būna įrengti dviračių garažai arba spec. dviračių aikštelės. Mes, dviračių entuziastai, prie namo greit susiradom kelis nenaudojamus dviračius, pasiremontavom, užsidėjom spidometrus. Tiesa, mūsų mėgstamų kalnų dviračių čia visiškai nėra (mačiau vos vieną kitą), absoliuti dauguma dviračių — 28 colių ratų moteriški. Olandai laiko keistuoliu žmogų, kuris neturi dviračio.

Kolkas aplankėme tik vieną didesnį miestą Eindhoveną (210 tūkst. gyv.). Miestas buvo gerokai “subombintas” per antrą pasaulinį, todėl gražiu senamiesčiu ir architektūra pasigirt negali. Vis dėlto miestas turi keletą traukos taškų — modernaus meno muziejų, istorijos muziejų, raudonųjų žibintų gatvę na ir, žinoma, ne vieną coffee shop’ą. Pusė miesto gyventojų dirba vietiniame Philips’e, panašiai kaip Lietuvoje buvo su Ignalina — kas antras dirbo IAE. Beje, ar žinojote, kad Philips išrado audio kasetes, kompaktinius diskus, DVD ir Blu-Ray?

Kur kas toliau, Nyderlandų šiaurinėje dalyje gyvena trečias muškietininkas Ignas, pas kurį artimu metu jau yra planuojamas vizitas.

Taip pat mintyse pamatyt kitas Nyderlandų vietas — Amsterdamą, Roterdamą, Hagą ir kt.

Keletas įdomesnių faktų apie Nyderlandus:

Konstitucinė sostinė — Amsterdamas. Vyriausybės rezidencija, parlamentas ir karalių rūmai — Haga.

52% gyventojų yra krikščionys (Romos katalikai ir protestantai), 5,3% – musulmonai. Net 40% gyventojų teigia, kad jie nesilaiko jokios religijos.

Laivybos kanalų ilgis — 4832 km (pirmoji vieta pasaulyje pagal laivybos kanalų ilgį).

Raudonųjų žibintų kvartalo prostitutės moka mokesčius, o vėliau gauna pensiją.

“Hagoje planuojama, Roterdame uždirbami pinigai, o Amsterdame jie švaistomi”, — juokauja olandai.

Nyderlandai tur didžiausią Europoje ir vieną didžiausių pasaulyje jūrų uostą — Roterdamą (40 km. ilgio prieplauka). Prieš dešimtmetį uostas buvo didžiausias pasauly, bet buvo aplenktas Singapūro ir Šanchajaus.

Olandų nuomone, didžiausia nuodėmė — švaistytis pinigais.

Olandai — aukščiausi žmonės Europoje, vidutinis olando ūgis yra 185 cm.

Lietuvių kalboje pavadinimai Nyderlandai, Olandija bei Nyderlandų Karalystė dažniausiai vartojami sinonimiškai, tačiau iš tiesų jie turi šiek tiek skirtingas reikšmes. Nyderlandai –– Europinė Nyderlandų karalystės dalis. Nyderlandų karalystė apima Nyderlandus, Nyderlandų Antilus bei Arubą (salos Karibų jūroje). Olandija yra istorinis Nyderlandų regionas, apimantis dvi (iš 12) provincijas –– Šiaurės Olandiją ir Pietų Olandiją. Beje, išvertus iš olandų kalbos Nederland reiškia Žemas kraštas.

Pauliius.

Advertisements

6 thoughts on “Gyvenimas Nyderlanduose

  1. Sveikas. Visai netikėtai kažkokiu tai būdu džiūdžlinant išmetė straipsnio linką, ir pamačius pavadinimą pagalvojau, kad matytas gi pacanas čia rašo :D Smagūs rašinėliai ir džiugu, kad reziduojat kitoje šalyje :) Sėkmės tau ir Domui!

  2. Labai įdomus straipsnis,kadangi pati gavau darbo pasiūlymą Olandijoje, tai labai įdomu buvo pasiskaityti iš šalies. Niekaip niekur negalėjau informacijos rasti,tik vienoje svetainęje neblogai radau info:Pragyvenimas Olandijoje , radau apie Olandijoje esančias kainas aprašymą,kultūra bei labai pigius bilietus,patiko kad svetainėje viskas vienoje vietoje

Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s